ED, NREGS fonlarındaki usulsüzlük iddialarıyla bağlantılı olarak Dünya Bankası'ndaki birçok yeri araştırıyor | Dünya

rotimi

Member
Salı günü Uygulama Müdürlüğü (ED), Mahatma Gandhi Ulusal Kırsal İstihdam Programı (MGNREGS) kapsamındaki fonlarla ilgili usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak Batı Bengal'in çeşitli yerlerine baskınlar düzenledi.


ED Salı günü Batı Bengal'in dört bölgesinde en az altı yere baskın düzenledi. (Temsili görsel)

Son beş gündür MGNREGS ve diğer planlar kapsamındaki fonların dondurulması nedeniyle Merkeze karşı bir gösteri düzenleyen iktidardaki Trinamool Kongresi (TMC), bunu Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) siyasi intikamı olarak nitelendirdi.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Acil servisteki konuya aşina kişiler, Salı günü dört bölgede Chinsurah, Berhampore, Jhargram, Chandannagar ve Salt Lake dahil en az altı yere baskınlar düzenlendiğini söyledi. Bu, iddia edilen MGNREGA dolandırıcılığıyla bağlantılı olarak federal kurum tarafından gerçekleştirilen bu türden ilk baskın.

“Görevde olan ve eski hükümet yetkilileri ile panchayat mensuplarının evlerine baskınlar düzenlendi. Bir ED yetkilisi, bunun MGNREGS fonlarındaki usulsüzlük iddialarıyla bağlantılı olduğunu söyledi.

Birlik hükümeti, Merkezin yönergelerine uyulmaması nedeniyle 2005 tarihli MGNREG Yasası'nın 27. Maddesi uyarınca Mart 2022'den itibaren MGNREGS kapsamında Batı Bengal'e sağlanan fonları durdurdu.

“2005 tarihli MGNREG Yasası hükümleri uyarınca, planın uygulanmasında şeffaflığı ve hesap verebilirliği sağlamak eyalet hükümetinin sorumluluğundadır. Ayrıca, Kanun hükümleri uyarınca, Birlik hükümeti, eyalet hükümetinin sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemesi durumunda uygun yönergeler yayınlama ve fonların serbest bırakılmasını durdurma hakkına sahiptir.” Birliğin Kırsal Kalkınma Bakanı Sadhvi Niranjan Jyoti, Lok Sabha'ya şunları söyledi: Ağustos 2023'te.

Batı Bengal Başbakanı ve TMC başkanı Mamata Banerjee, Cuma günü Dünya'nın merkezinde, MGNREGS de dahil olmak üzere çeşitli programlar kapsamında merkezi fonların serbest bırakılmasını talep eden 48 saatlik bir gösteri başlattı. Gösteri şu anda partinin çeşitli kanatları tarafından sürdürülüyor.

Cumartesi günü Banerjee, hükümetinin Merkezin 100 günlük çalışma planı kapsamında ücret almayan 2,1 milyon MGNREGS işçisinin aidatlarını 21 Şubat'a kadar ödeyeceğini duyurdu.

“ED sabahtan beri arama çalışmalarını yürütüyor. Sadece kronolojiyi anlayın. Pazartesi günü Suvendu Adhikari Delhi'de çeşitli liderlerle görüştü. Detayları paylaşmadı. Sadece Bengal'in gelecekte neyin gelişeceğini göreceğini söyledi. BJP, 2,1 milyon MGNREGS işçisini ücretlerinden mahrum etti. Mamata Banerjee işçilere hak ettiklerini vereceğini açıkladığından bu yana BJP intikamcı politikalarında daha aktif hale geldi,” dedi devlet bakanı Shashi Panja Salı günü medyaya.

Adhikari Salı günü Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah ile Delhi'deki parlamento ofisinde görüşmüştü. Ayrıca Birlik Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman ile de görüştü ve son CAG raporunda öne sürülen iddiaların soruşturulmasını talep etti.

“Devlet yönetimine karşı Sitharaman ji'ye bazı şikayetlerde bulundum. Birlik Maliye Bakanı'ndan CAG raporunda vurgulanan usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma başlatmasını talep ettim. Mali disiplini sağlayacak bazı kontrollerin olması gerekiyor. Adhikari Pazartesi günü Delhi'de medyaya verdiği demeçte, “Eyalet hükümeti ofislerinin elektrik faturalarını ödemek için merkezi fonları kullanıyor” dedi ve Birlik Maliye Bakanı'nın bir soruşturma ekibi gönderme sözü verdiğini de sözlerine ekledi.