Çaydanlık Nasıl Parlatılır

Nigdeli

New member
Çaydanlık Nasıl Parlatılır
Çaydanlık Nasıl Parlar, Çaydanlık Temizleme Yöntemleri
Türk kültürü denildiği zaman sabah kahvaltısında aklımıza gelen çay oluyor. Tüketimi oldukça güzel olduğumu gibi sofralarımıza lezzet katıyor. Çay demlemek için özel olarak yapılmış çaydanlıklara ihtiyacımız vardır. Bazen su ısıtmak için dahi kullandığımız oluyor. Güzel bir çayın yerini hiç bir şey tutamaz halk arasında tavşan kanı çay dahi denir.
Çaydanlıklarımızı parlatmak için ne yapmalıyız işte birkaç püf noktasına dikkat ederek parlatabilirsiniz. Zamanla suyun içinde bulunan kireç ve lekeler üzerinde kalarak o ilk günkü parlaklığını kaybetmesine sebep oluyor.
Bir bardak su ilave edik içine bir bardakta sirke ve biraz tuz ilave ediyoruz. Karışım hazırladıktan sonra elimize aldığımız bez ile birlikte silerek içindeki kireçlerin çıkarmasını sağlıyoruz. Eskisi gibi pırıl pırıl parıldayan çaydanlığınıza kavuşmanızı sağlar.
Limon kabuklarınızı biriktirip çaydanlığınızın üstüne sürmeniz durumunda parlaklığını tekrar geri kazanacaktır. Çevresini limon kabukları ile ovunuz.
Çelik çaydanlık kullanıyorsanız eğer elma kabuklarını toplayın. Elmanın kabuklarını soyup çaydanlığın içine su koyup ocağın altını açarak kaynatınız. Kaynaması durumunda içindeki lekeler çıkacaktır.
Sirke ilave edip sabaha kadar bırakınız. Kendiliğinden içindeki lekelerden kurtularak parıldadığını göreceksiniz.