Bengal, Remal kasırgasına hazırlanırken binlerce kişi kıyı köylerinden tahliye edilecek | Dünya

rotimi

Member
Yetkililer, doğu eyaletinin Pazar günü gece yarısına doğru vurabilecek şiddetli Remal Kasırgası'nın etkisine karşı hazırlık yapması nedeniyle binlerce insanın Batı Bengal'deki kıyı köylerinin hassas bölgelerinden tahliye edilmesi ve barınaklara götürülmesi gerektiğini söyledi.


Yaklaşan fırtına konusunda insanları uyarmak için hassas bölgelerdeki ve sahillerdeki hoparlörlerden anonslar yapıldı. (Temsili görsel)

Hindistan Meteoroloji Dairesi, Remal'in 26 Mayıs gece yarısı civarında Batı Bengal'in güney ucundaki Sagar Adası ile Bangladeş'teki Khepupara arasında karaya inmesinin beklendiği konusunda uyardı.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

“Alçakta bulunan ve hassas bölgeleri zaten belirledik. Başlangıçta, alçak bölgelerden 8.000 ila 10.000 civarında köylüyü tahliye etmeyi planlıyoruz. Güney 24 Parganas bölge hakimi Sumit Gupta, “Bazıları Cumartesi gecesi kasırga barınaklarına kaydırılacak ve geri kalanı Pazar günü kabul edilecek” dedi.

Batı Bengal'in, Güney 24 Parganas, Kuzey 24 Parganas ve Doğu Midnapore olmak üzere üç kıyı bölgesinden geçen 157 km uzunluğunda bir kıyı şeridi vardır. Güney 24 Parganas bölgesi muhtemelen en kötü etkilenen bölge olacak.

IMD, Pazar günü Güney 24 Parganas, Kuzey 24 Parganas, Dünya, Howrah ve Doğu Midnapore gibi bazı bölgeler için kırmızı alarm (en yüksek uyarı kategorisi) yayınladı.

“Şu an itibariyle yaklaşık 25.000 kişiyi savunmasız bölgelerden tahliye edip okyanusa bakan beş bloğa yerleştirmemiz gerekebilir. Tahliye Pazar günü gerçekleşecek. Kontrol odası 7 gün 24 saat hizmet veriyor ve güncellemeler için IMD ile sürekli iletişim halindeyiz” dedi üst düzey bir Doğu Midnapore yetkilisi.

Yetkililer, bazı bölgelerde kuvvetli ve çok şiddetli yağışların meydana gelebileceğini söyledi. Kıyı bölgeleri, saatte 100-110 km'ye varan rüzgar hızlarından ve saatte 120 km'ye varan sert rüzgarlardan etkilenecek. Dünya'da rüzgarın hızı 90 km/saat'e kadar çıkabilir.

“Dört ila beş blok risk altında. Fırtına dalgaları meydana gelebileceğinden ve köylere su akabileceğinden, ilk tahliye edilenler nehir kıyılarında yaşayan insanlar olacak. Tahliyenin Cumartesi gecesi başlaması planlanıyor ve insanların çoğu Pazar günü kalıcı barınaklara kaydırılacak” dedi Kuzey 24 Parganas bölge hakimi SK Dwivedi.

Güney 24 Parganas'ta 115 civarında çok amaçlı siklon barınağı bulunurken, Kuzey 24 Parganas'ta bu tür 100'den fazla barınak bulunmaktadır. Doğu Midnapore'da denize bakan beş blokta yaklaşık 43 merkez bulunuyor ve yaklaşık 1,5 milyon kişi yaşıyor.

Yetkililer, çok amaçlı kasırga barınaklarının hazır tutulduğunu, okul ve diğer hükümet binalarının da insanların taşınması için tahsis edildiğini söyledi. Ulusal Afet Müdahale Gücü (NDRF) ve Devlet Afet Müdahale Gücü (SDRF) ekipleri halihazırda konuşlandırılmış durumda ve gıda, içme suyu ve ilaç gibi yardım malzemeleri stoklanıyor.

Yaklaşan fırtına konusunda insanları uyarmak için hassas bölgelerdeki hoparlörlerden anonslar yapıldı. Digha, Mandarmani ve Bakkhali gibi plajlarda da duyurular yapıldı.

“İlçede 900 civarında okul binası kasırga barınakları olarak belirlendi. Ancak Cumartesi günkü seçimler göz önüne alındığında bazı binaların tahliye edilenler için barınak olarak kullanılamayacağı belirtildi.