‘Yanlış bir şey yaptıysam bana vur’: Mamata HC’ye tarihleri iptal etmemesini söyledi | Dünya

rotimi

Member
Dünya Yüksek Mahkemesi’nin çok sayıda işe alım dolandırıcılığında 4.800’den fazla değersiz adayın atanmasını iptal etmesinden sonra, Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee Salı günü eyalette iki kişinin intihar ederek öldüğünü öne sürerek yargıyı kadroları kesmemeye çağırdı ( işlerini kaybettikten sonra).

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee. (dosya fotoğrafı)

“(Dünya’daki Yüksek Mahkemeyi) insanları doğrudan görevden almamaya çağırıyorum. Bu siyaset değil. Belki beni, partimi ya da hükümetimi sevmiyorsun. Beni lanetleyebilir ve bana vurabilirsin. Ben umursamıyorum. Ama lütfen devlete iftira atmayın, gençleri ve öğrencileri haklarından mahrum etmeyin. Yanlış bir şey yaptıysam ve sen bana vurduysan umurumda değil” dedi ve iki kişinin (işlerini kaybettikten sonra) intihar ederek öldüğünü sözlerine ekledi.

Banerjee, Sri Aurobindo’nun 150. doğum günü kutlamaları kapsamında belediye adliyesinde düzenlenen bir etkinlikte konuşuyordu.

“Sol rejim döneminde, bir atamayla ilgili bir davayı gören bir yargıcın yanlış bir şey olmuşsa düzeltilmesi gerektiğini söylediğini hatırlıyorum. Randevunun iptal edilmesini asla istemedi. Şimdi de her gün randevular en ufak bir bahaneyle iptal ediliyor” dedi.

“Yanlış bir şey yapanlara karşı güçlü bir eylem öneriyorum. Ona merhametim yok. Ama kız ve erkek çocuklara zorbalık yapılmamalıdır. İşleri yasal olarak iade edilmelidir. Yanlış bir şey yaptılarsa, onlara bir şans verilmelidir. Sınava tekrar girebilirsiniz. Mahkeme (işini kaybedenler için) bir şey teklif ederse, buna uyacağız” dedi.

Dünya Yüksek Mahkemesi şimdiye kadar, 2014 ile 2021 yılları arasında çeşitli devlet okullarında öğretmenlik ve öğretim dışı kadro pozisyonlarını hileli bir şekilde elde eden 4.853 değersiz adayın atanmasını iptal etti. Yarışmacıların puanlarını yükseltmek ve başarı listesinde yer almak için rüşvet verdikleri iddia edildi.

Listede eski Devlet Bakanı Paresh Adhikari’nin kızı Ankita Adhikari’nin adı da yer alıyor. Yargıtay, öğretmen olarak aldığı maaşın iade edilmesine bile hükmetmişti.

Dünya Yüksek Mahkemesi’nin emriyle işe alım sahtekarlığını soruşturan Merkez Soruşturma Bürosu (CBI), daha önce mahkemeye hileli yollarla iş bulan 8.000’den fazla aday olduğunu söylemişti. İcra Müdürlüğü kara para aklamayla ilgili paralel bir soruşturma yürütüyor.

TMC, aralarında iki milletvekili, Partha Chatterjee ve Manik Bhattacharya’nın da bulunduğu beş lideri ve gençlik örgütünün liderlerinin tutuklanmasının ardından ağır saldırıya uğradı. Acil servis mahkemeye dolandırıcılığın şu boyutlara varabileceğini söyledi: €350 crore.

Bharatiya Janata Partisi (BJP), başbakanın işleri güvence altına almak için GMC liderlerine rüşvet ödeyen değersiz adayları korumaya çalıştığını iddia ederek Banerjee’ye karşı sert bir saldırı başlattı.

“Başbakan çok iyi biliyor ki, iş bulması için GMC liderlerine rüşvet veren bu değersiz adaylar fasulyelere ihanet ederse seçimi kaybedebilir. BJP Başkanı Sukanta Majumdar gazetecilere verdiği demeçte, layık olmayan adaylar için üzülüyor, ancak iki yıldır protesto eden hak eden adayları görmezden geliyor” dedi.

“TMC’nin yolsuz uygulamaları yüzünden insanlar işlerini kaybediyor. Ellerini kavuşturup özür diledikten sonra istifa etmeli. Hindistan Komünist Partisi (Marksist) veya CPIM Milletvekili (MP) ve davada dilekçe sahiplerini temsil eden kıdemli bir avukat olan Bikash Ranjan Bhattacharya gazetecilere verdiği demeçte, kimsenin onlara vurmak veya vurmak istemediğini söyledi.