Mamata Banerjee, Başkan Murmu’yu Halkın Anayasal Haklarını Korumaya Çağırdı | Dünya

rotimi

Member
KOLKATA: Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee Pazartesi günü Başkan Droupadi Murmu’yu yoksul vatandaşların anayasal haklarını korumaya ve ülkeyi her türlü felaketten kurtarmaya çağırdı.

Başbakan Mamata Banerjee, Cumhurbaşkanı Droupadi Murmu’yu “Altın Hanımefendi” olarak nitelendirdi ve ülkenin farklı topluluklardan, kastlardan ve inançlardan yüzyıllardır uyum içinde yaşayan insanların gurur verici bir mirasına sahip olduğunu söyledi. (HT Fotoğrafı/Samir Jana)

“Ülkenin anayasal lideri burada. Size naçizane teslimiyetim, yoksulların anayasal haklarını korumak ve ülkeyi her türlü felaketten kurtarmaktır. Banerjee, Dünya’da, birliğimizi çeşitlilik içinde görmeyi seviyoruz, dedi.

İki günlük ziyaret için eyalette bulunan Cumhurbaşkanı Murmu’yu kutlamak için düzenlenen devlet destekli bir programda konuşuyordu. Bu, Başkan’ın Batı Bengal’e ilk ziyareti.

“Bengalce tatlı bir dildir. Tatlılık kulaklarıma ulaştığında kendimi evime ve köyüme daha yakın hissediyorum. Tatlılığı beni cezbediyor ve bana zevk veriyor, ”dedi Başkan Murmu, Batı Bengal Valisi CV Ananda Bose’nin huzurunda düzenlenen etkinlikte.

Başkan Murmu, Bengal halkının bu özelliğini takdir ederken, “Başarı zirvesine ulaştıktan sonra bile, Bengal halkı topraklarıyla olan bağlarını koruyor ve Hindistan’ın ihtişamını artırmaya devam ediyor.” dedi.

Aynı zamanda bir aşiret lideri olan Devlet Bakanı Birbaha Hansda, aşiret kadınlarıyla birlikte bir Adivasi dans performansı sunuyor. Başbakan’ın da aşiret kıyafeti giyerek dans gösterisine katıldığı görüldü.

“Başbakanın davul çalması ve dans gösterisine katılması çok hoşuma gidiyor. Bu bir eşitlik sembolüdür” dedi Başkan Murmu.

Başbakan Mamata Banerjee etkinliğe tüm siyasi partilerin davet edildiğini söylerken, Eyalet Meclisi’ndeki muhalefet lideri Suvendu Adhikari Delhi’de gazetecilere BJP milletvekillerinin etkinliğe davet edilmediğini söyledi.

Rashtrapati Bhavan tarafından yapılan açıklamaya göre Başkan, Visva Bharati Üniversitesi’nin yıllık toplantısına katılmak üzere Batı Bengal’in Birbhum bölgesindeki Santiniketan’ı da ziyaret edecek. Başkan Murmu’nun Ramakrishna Paramahamsa’nın ana öğrencisi Swami Vivekananda tarafından kurulan Ramakrishna Math and Mission’ın genel merkezi olan Belur Math’ı da ziyaret etmesi muhtemeldir.