Kadın, Kayınvalidesiyle Mücadele Ediyor ve Murshidabad’daki 12. Sınıf Sınavına Girmek İçin Polisten Yardım İstiyor | Dünya

rotimi

Member
Geçen yıl evlenen 20 yaşındaki bir kadın, Perşembe günü Batı Bengal’in Murshidabad ilçesindeki Farakka’da 12. Sınıf sınavına girmek için kocası ve kayınpederiyle mücadele etti ve polisin yardımına başvurdu.

Batı Bengal, Murshidabad’daki 12. sınıf sınavına giren 20 yaşındaki Sultana Khatun. (HT fotoğrafı)

Polise göre, Bindugram köyü sakinlerinden Sultana Khatun, yaklaşık bir yıl önce gündelikçi Bunty Sheikh ile evlendi. O sırada Tildanga Lisesi’nde 11. sınıftaydı.

Son birkaç aydır, kocası ve kayınvalidesi, ailenin mali krizini gerekçe göstererek onun çalışmalarına karşı çıkmışlardı. Ancak Sultana, çalışmalarını tamamlamaya kararlıydı.

“Eşinin ve kayınvalidesinin çarşamba gecesinden bu yana sınava hazırlanmasını engellemek için kendisini bir odaya kilitlediğini iddia ederek Perşembe günü karakola gitti. Bir şekilde kaçmayı başardı” dedi Farakka Polis Karakolundan bir memur.

Sultana önce ailesinin Tildanga’daki evine gitti, daha sonra kayınvalidesinin evinden kayıt kartını ve okul üniformasını getiremediği için yardım için karakola ulaştı.

Polis, kayıt kartını ve okul üniformasını almak için kayınvalidesinin evine koştu, ancak evi kilit altında buldu. Polis daha sonra müdürü aradı ve yardım istedi.

“Lise 14 Mart’ta başladı ve Sultana ilk gün geldi. Yeni Farakka Lisesi Müdürü Md. Monirul İslam, sınav merkezine yaptığı açıklamada, sınavın ikinci günü olduğu için, açıklama listesinde adı ve resmi olduğu için İngilizce ödevi yazmasına izin verdim” dedi.

Muayeneden sonra kocası Bunty ve kayınvalidesi eve dönmesine izin vermedi. O zamandan beri Sultana ailesiyle birlikte yaşıyor. Cumartesi günü siyaset bilimi gazetesine çıktı.

Kıdemli bir Farakka polis memuru, anlaşmazlığı çözmek için Sultana’nın kocası ve kayınvalidesi ile çoktan görüştüklerini söyledi. Sultana’nın kitaplarını ve okul üniformasını çoktan geri verdiler.

“Hükümetimiz, kızların yüksek öğrenimlerine devam edebilmeleri için Kanyashree ve Sabuj Sathi gibi bir dizi proje başlattı. Farakka’nın Trinamool Kongresi’nin (TMC) MLA’sı Monirul Islam, “Kız daha yüksek öğrenime devam etmeye hazırsa, eğitim masraflarını ben karşılarım” dedi.