İşe alma dolandırıcılığı: Bengal’deki okullar, rüşvet verenler işlerini kaybettikçe personel sıkıntısı yaşıyor | Dünya

rotimi

Member
Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Batı Bengal’deki birçok devlet okulunun, Dünya Yüksek Mahkemesi’nin çalışmak için rüşvet ödeyenlerin hizmetini sona erdirme kararının ardından personel sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Dünya Yüksek Mahkemesi, CBI’ye işe alım davasında öğretim üyesi olmayan ve öğretim personeli atanmasını soruşturma talimatı vermişti (Temsilci Fotoğraf)

“Kampanya daha çok daha az personeli olan küçük okulları etkiledi. Ancak hükümet, mahkemenin kararına uymak zorundadır” dedi.

Geçen yıl Mayıs ayında, Dünya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Abhijit Gangopadhyay, Merkezi Soruşturma Bürosu’na (CBI), Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu (WBSSC) ve Batı tarafından öğretim dışı (Grup C ve D) ve öğretim kadrosunun atanmasını kısıtlama emri verdi. 2014 ve 2021 yılları arasında Bengal Orta Öğretim Kurulu’nu (WBBSE) inceleyin.

Ayrıca Okuyun: İşe Alım Dolandırıcılığında CBI Tarayıcıları Altındaki Kuzey Bengal Liderleri: Yetkililer

Randevuların rüşvet ödediği söyleniyor €5 lakh da €Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 15 lakh.

Mahkeme daha sonra devletin, hizmete girmek için rüşvet verenlerin atamalarını iptal etmesine karar verdi. Sonuç olarak, Grup C ve D’deki personel de dahil olmak üzere birkaç bin öğretmen aşamalı olarak işlerini kaybetti.

“İşini kaybeden 1.911 D Grubu çalışanından bir kısmı, Yargıtay’ın bir tümen heyetinin tek sıra kararını onaylaması üzerine Yargıtay’a başvurdu. 3 Mart’ta Yargıtay görevden alma kararını onadı. Eyalet hükümeti 1.444 yeni D Grubu çalışanı atama sürecini başlatmıştı, ancak Yüksek Mahkeme bu sürecin bir sonraki duruşmaya kadar ertelenmesine karar verdi” dedi.

Yetkili, paralel bir gelişmede, WBBSE’nin 618 diğer öğretmenin hizmetlerini 3 Mart’ta sonlandırdığını söyledi.

Öğretmenlikten ihraç süreci, geçen yıl Haziran ayında Gangopadhyay yargısının, Bengal Paresh Adhikari’nin eski Eğitim Bakan Yardımcısı olan kızı Ankita Adhikari’nin atanmasını iptal etmesiyle başladı.

Eyalet hükümeti Haziran 2022’de mahkemede Ankita’nın kişilik testine bile katılmadığını, ancak orijinal kazanç listesinin değersiz adayları barındırmak için tahrif edildiğini kabul etti.

Yargıç Gangopadhyay, 2018’de lise öğretmeni olarak atanmayan başka bir başvuranın Ankita’nın yerine işe alınması gerektiğine karar verdi. Adhikari’den ayrıca dört yılda aldığı maaşı da iade etmesi istendi.

İşlerin yüklü miktarda rüşvet karşılığında verildiği iddiaları üzerine İcra Dairesi (ED) de paralel soruşturma yürütüyor.

Ayrıca Okuyun: CBI Bulguları €İşe alım davasında eski danışmanın evinden 50 lakh nakit, 1,5 kg altın

Olayla ilgili olarak Acil Servis, Devlet Eğitim Bakanı Partha Chatterjee ve yakın yardımcısı Arpita Mukherjee’yi geçen yıl 23 Temmuz’da tutukladı. 19 Eylül’de dosyalanan ilk iddianamede ED, nakit, mücevher ve gayrimenkulün değerini değerlendirdiğini söyledi. €103.10 crore ikiliye bağlı.

Başbakan Mamata Banerjee, Chatterjee’yi hükümetten uzaklaştırdı ve partiden uzaklaştırdı. Dolandırıcılık, Chatterjee’nin devlet eğitim bakanı olarak görev yaptığı sırada gerçekleşti.

Trinamool Kongresi (TMC) milletvekili ve devlet ilkokul kurulunun eski başkanı Manik Bhattacharya da geçen yıl 11 Ekim’de ED tarafından tutuklandı.

Chatterjee, Mukherjee, Bhattacharya ve birkaç eski Eğitim Bakanlığı yetkilisinin isimleri çeşitli ED iddianamelerinde yer aldı.