İş dolandırıcılığı nedeniyle TMC MLA’nın evine CBI baskınının 3. günü; Telefonları kurtarmak için gölet boşaltıldı | Dünya

rotimi

Member
Merkezi Soruşturma Bürosu’nun (CBI) Murshidabad bölgesindeki Burwan’lı Trinamool Kongresi (TMC) milletvekili Jiban Krishna Saha’nın konutuna yaptığı baskın Pazar günü üçüncü gününe girerek ülkedeki rüşvet dolandırıcılığına yönelik şimdiye kadarki en uzun soruşturma oldu Okul Eğitim Departmanı Batı Bengal.

Batı Bengal’in Murshidabad bölgesindeki Burwan’dan TMC milletvekili Jiban Krishna Saha, iş dolandırıcılığı davası için rüşvetle tarayıcı altına giren üçüncü MLA’dır. (dosya fotoğrafı)

Saha, bu örnekte Tarayıcı altında üçüncü oturan MLA’dır. Federal yetkililer, CBI ekibi Cuma sabahı geldiğinde Saha’nın iki cep telefonunu suya atması nedeniyle yaklaşık 48 saattir Saha’nın evinin yanındaki bir göleti boşaltmak için üç pompa kullandıklarını söyledi. Ekibe paramiliter güçler eşlik etti.

İşe alınan işçiler ancak su tamamen boşaltıldıktan sonra bir telefon bulabildiğinden, Pazar öğleden sonra çamuru kazması için bir beko çağrıldı.

CBI yetkilileri, okul işleri için rüşvet ödediği anlaşılan birkaç yüz kişiyle bağlantılı belgelerin, Saha’nın evinin arkasındaki çalılıklara gizlendiği iddia edilen üç çantada bulunduğunu söyledi.

Bir CBI yetkilisi, “MLA tarafından Murshidabad ve Birbhum bölgelerinde satın alınan mülkler ve işletmelerle ilgili belgeler de evde bulundu” dedi.

Mayıs 2022’de Dünya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Abhijit Gangopadhyay, CBI’ye, 2014 ile 2014 yılları arasında Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu ve Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu tarafından öğretim dışı personel (Grup C ve D) ve öğretim kadrosunun atanmasını kısıtlama emri verdi. 2021’de kontrol edilecek.

Randevuların rüşvet ödediği söyleniyor €Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 5-15 lakh.

GMC liderlerinin karıştığı iddiası, İcra Müdürlüğü’nün (ED) paralel bir soruşturma yürüterek 23 Temmuz 2022’de Eğitim Bakanı Partha Chatterjee ve yardımcısı Arpita Mukherjee’yi tutukladığında su yüzüne çıktı. Chatterjee hükümetten kovuldu ve TMC’den uzaklaştırıldı.

19 Eylül’de dosyalanan ilk iddianamede ED, nakit, mücevher ve gayrimenkulün değerini değerlendirdiğini söyledi. €103.10 crore ikiliye bağlı.

Nadia bölgesinden GMC milletvekili ve ilkokul yönetim kurulunun eski başkanı Manik Bhattacharya, geçen yıl 11 Ekim’de ED tarafından tutuklandı. O da adli gözaltında ve ED’nin ikinci iddianamesinde ana sanıklardan biri olarak adlandırıldı.

Bharatiya Janata Partisi (BJP), Saha’ya düzenlediği maraton baskının ardından TMC üzerindeki baskıyı artırdı.

“Dolandırıcılığa yaklaşık 100 TMC MLA’nın karıştığı bilgisine sahibiz. İş karşılığında rüşvet topladılar. Yasama Meclisi’ndeki muhalefet lideri Suvendu Adhikari Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bu MLA’lar parmaklıklar ardına düşerse, GMC hükümetlerini kurtarmakta zorlanacak.” dedi.

TMC Genel Sekreteri Kunal Ghosh, “Suçlular elbette cezalandırılacak. Ancak bu baskınla ilgili bilgiler, eyalet hükümetinin olumsuz bir imajını çizmek için seçici bir şekilde medyaya sızdırılıyor.”

Cuma günü CBI, Saha’nın Murshidabad’daki evi de dahil olmak üzere Bengal’de altı yerde arama yaptı. Dünya’nın doğu eteklerindeki New Town’daki bir şantiye ve Birbhum semtindeki bazı yerler de arandı.

Arama operasyonları, Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah’ın BJP’nin eyaletteki Lok Sabha kampanyasını başlatmak için Bengal’e gelmesinden saatler önce başladı. Birbhum ilçesine bağlı Suri kasabasındaki bir mitingde konuşuyordu.

CBI soruşturmasını yavaş ve yönsüz bulan iki Dünya Yüksek Mahkemesi yargıcı tarafından eleştirildi, ajans kısa süre önce soruşturmaya yardımcı olması için diğer eyaletlerden yedi yetkili getirdi.