Dünya Yüksek Mahkemesi 36.000 ilkokul öğretmeninin atamasını iptal etti | Dünya

rotimi

Member
KOLKATA: Dünya Yüksek Mahkemesi Cuma günü, 2016 yılında işe alım sürecinde manipülasyonlar yoluyla işe alındığı iddia edilen 36.000 ilkokul öğretmeninin atamasını iptal etti ve Batı Bengal hükümetine boş kadroları üç ay içinde doldurması talimatını verdi.

Merkez Soruşturma Bürosu, Yüksek Mahkeme adına öğretmenlerin ve öğretim dışı personelin işe alınmasındaki yolsuzluk iddialarını araştırıyor (dosya fotoğrafı).

36.000 öğretmenin atamasını iptal eden Yargıç Abhijit Gangopadhyay, öğretmenlerin önümüzdeki dört ay boyunca çalışmaya devam edebileceklerini ancak indirimli bir yardımcı öğretmen maaşıyla çalışmak zorunda kalacaklarını söyledi.

“2016 yılında toplam 42.500 ilkokul öğretmeni işe alınmış, 36.000 öğretmenin ataması iptal edilmiştir. Daire, öğretmenlerin sınavsız atandığını tespit etti” dedi.

Yüksek Mahkeme, Aralık 2022’de, suçlu bulunursa öğretmenlik yetenek sınavını geçen tüm aday grubunu çıkaracağını açıklığa kavuşturmuştu.

Merkezi Soruşturma Bürosu, Dünya Yüksek Mahkemesi adına öğretmenlerin ve öğretim dışı personelin işe alınmasındaki yolsuzluk iddialarını soruşturuyor. Daha sonra soruşturmaya kolluk kuvvetleri de katıldı. Davada tutuklananlar arasında eski Bengal Eğitim Bakanı Partha Chatterjee ve Batı Bengal İlköğretim Kurulu eski Başkanı Manik Bhattacharya yer alıyor.

Manik Bhattacharya’nın yerine Ağustos 2022’de Batı Bengal İlköğretim Kurulu’nun yeni Başkanı olarak atanan Prof. Goutam Paul, Yüksek Mahkeme’nin kararına itiraz edileceğini söyledi.

“Yönetim kurulu şimdiden yasal yardım aramaya başladı ve bu karara itiraz edeceğiz. Ulusal Öğretmen Eğitimi Konseyi yönergelerine göre atandılar. 36.000 öğretmen artık eğitimsiz değil. Daha önce Kalyani Eyalet Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Prof. Paul, “Kurul, 2019 yılına kadar hepsini çevrimiçi öğrenme modunda eğitti” dedi.