Dünya HC’den Bengal Hükümetine Covid’in Etkisi Konusunda Bırakma Raporlarına Bakın | Dünya

rotimi

Member
KOLKATA: Dünya Yüksek Mahkemesi, Batı Bengal hükümetinden, bölgelerden Covid salgını öncesi ve sonrasında okullardaki öğrenci gücü hakkında raporlar talep etmesini ve okulu bırakan öğrencileri geri getirmek için adımlar atmasını istedi.

Batı Bengal, 2022’de lise terk oranının ulusal ortalamanın %14,6 üzerinde olduğu yaklaşık bir düzine eyalet arasındaydı (dosya fotoğrafı).

Baş Yargıç Vekili TS Sivagnanam ve Yargıç Hiranmay Bhattacharyya, 11 Nisan tarihli ihtiyati tedbir kararında, Bengal Okulları Komiserine okulu bırakan çocukların ebeveynleri arasında farkındalığı artırmak için adımlar atması talimatını da verdi.

“…okulu bırakan bu çocukların ebeveynlerinin eğitimin gerekliliği konusunda bilinçlendirilmesi için gerekli adımlar atılabilir ve temiz bir atmosfer, iyi içme suyu, öğle yemeği vb. okul terkleri ‘banka, avukat Sayan Banerjee’nin Covid salgını sırasında devlet okullarından ayrılan öğrencilerle ilgili bir dilekçesine yanıt olarak sırasını söyledi.

Hükümet verilerine göre Batı Bengal, 2022’de lise terk oranı %14,6 olan ulusal ortalamanın üzerinde olan yaklaşık bir düzine eyalet arasında yer aldı. Diğer eyaletler arasında Gujarat, Bihar ve Tripura vardı.

Geçen yıl yayınlanan Yıllık Eğitim Durumu Raporu (ASER) Batı Bengal 2021, okulların kapalı kaldığı iki yıllık Covid-19 salgınının öğrencilerin öğrenme becerilerini nasıl ciddi şekilde etkilediğini de vurguladı.

Rapora göre, III. Sınıf öğrencilerinin %30’undan azı II. Sınıf bir kitaptan metin okuyabiliyordu. Daha yüksek sınıflarda, durum nispeten daha iyiydi ama yine de endişe vericiydi, çünkü 5. Sınıf öğrencilerinin %50’den azı 2. Sınıf metinlerini okuyabiliyordu ve 8. Sınıf öğrencilerinin yalnızca yaklaşık %70’i 2. Sınıf metinlerini okuyabiliyordu.

Bu yılın Şubat ayı itibariyle, 2022 ve 2021’de ortaya çıkan 10,9 bin öğrenciye kıyasla 10. Sınıf sınavına yalnızca 6.98.724 öğrenci planlandı.

“Yönetim kurulu sınavına kaydolan öğrenci sayısı ile sonunda sınava girecek olan öğrenci sayısı arasında yaklaşık iki yüz binlik bir boşluk var. Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu başkanı Ramanuj Ganguly medyaya, salgınla ilgili okul terkleri meydana gelebilir.