Dünya HC randevu dolandırıcılığı emri verdikten sonra TMC liderleri ve akrabaları okuldaki işlerini kaybetti | Dünya

rotimi

Member
İktidar partisinin liderleri, birkaç Trinamool Kongresi (TMC) lideri ve ailelerinin, Dünya Yüksek Mahkemesi’nin istihdam rüşveti ödeyenlerin hizmetine son verilmesini talep eden yakın tarihli bir kararının ardından Bengal’deki devlet okullarındaki C Grubu işlerini kaybettiklerini söyledi.

Çok sayıda GMC milletvekilinin ve bölge liderinin yakın akrabaları da işlerini kaybetti. (Temsili resim)

Mayıs 2022’de Yargıç Gangopadhyay, Merkezi Soruşturma Bürosu’na (CBI), Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu (SSC) ve Batı Bengal Ortaöğretim Kurulu tarafından öğretim dışı personel (Grup C ve D) ve öğretim personeli atamalarını soruşturmasını emretti. 2014-2021 arası eğitim €5 lakh da €Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 15 lakh. 8 Mart’ta mahkeme, devlete rüşvet vererek askere gidenlerin atamalarını iptal etme emri verdi. Sonuç olarak, C ve D gruplarındaki yaklaşık 4.600 öğretmen ve çalışan aşama aşama işini kaybetti. 10 Mart’ta hükümet, son yıllarda yasa dışı olarak işe alınan 842 C Grubu çalışanının listesini yayınladı.

Çok sayıda GMC milletvekilinin ve bölge liderinin yakın akrabaları işlerini kaybetti. İlçelerde iktidar partilerinin bazı yetkilileri de işsiz kaldı. Bazıları medyadan kaçınırken, diğerleri işe alım sürecini etkilemek için herhangi bir araç kullanmadıklarını iddia etti.

Kuzey 24 Parganas bölgesi, Minakhan seçim bölgesinden üç kez TMC MLA’nın kızı Binita Mondal, Usha Rani Mondal, dört yıl önce Belghoria’daki bir okulda katip olarak işe alındı. Binita’nın babası Mrityunjay Mondal, Minakhan’da bir TMC yetkilisidir.

“Kızımın işi liyakat üzerine aldığını biliyordum. Ona yardım etmesi için kimseye yaklaşmadım” dedi Mrityunjay Mondal. İşten çıkarma kararına itiraz etmedi.

Güney 24 Parganas bölgesinde işini kaybedenler arasında TMC’nin üç kez Mandirbazar MLA’sı olan Joydeb Haldar’ın oğlu Sudip Haldar da var. Ne Sudip’e ne de babasına ulaşılamadı.

Adının açıklanmaması kaydıyla bir TMC bölge şefi, “Joydeb Haldar Cuma gününden beri ofisini ziyaret etmedi” dedi.

Sudip’in atandığı okulda Müdür Yardımcısı Sadhana Haldar, “Sudip 2018 yılından beri katip olarak çalışıyor. Okula gelmiyor.”

West Midnapore Bölgesinde, Salboni’nin MLA’sı olan Bakan Srikanta Mahata’nın kardeşi Khokon Mahata, 2015 yılında aldığı işi kaybetti. Srikanta Mahata, TMC’nin Bengal’de ilk kez iktidara geldiği 2011’den bu yana Salboni’yi üç kez mağlup etti.

“Ağabeyim atandığında bakan değildim, dolayısıyla nüfuzumu kullanma sorunu ortaya çıkmıyor. İşi kalifiye olduğu için aldı,” dedi Mahata medyaya.

Pazar öğleden sonra Bengal’in farklı bölgelerinde GMC yetkililerine veya akrabalarına atanan yaklaşık bir düzine C Grubu işi gün ışığına çıktı.

Daha sonra Kongre’ye ve Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) katılan, Kuzey-24 Parganas bölgesinde eski bir Bağdat GMC milletvekili olan Dulal Bar da kızı Baisakhi’nin işini kaybetmesiyle gündeme geldi.

“Kızım evlendikten sonra işe girdi. Bu konuda bir şey söyleyemem” dedi Bar.

TMC Genel Sekreteri Kunal Ghosh Pazar günü, BJP’nin Yasama Meclisi’ndeki muhalefet lideri Suvendu Adhikari’nin iş mücadelesinin bir parçası olduğunu iddia etti. Adhikari, Aralık 2020’de BJP’ye katıldı.

“Elimizdeki bilgilere göre, bu hafta işini kaybeden 842 C Grubu çalışanından 55’inin atanmasından Adhikari sorumluydu. CBI neden bunu araştırmıyor? Adhikari neden gözaltına alınmıyor?” dedi Ghosh.

Adhikari ile temasa geçilemedi, ancak BJP ulusal başkan yardımcısı Dilip Ghosh, TMC’nin kendi halkının ifşa olması durumunda iddiada bulunmaması gerektiğini söyledi.

Ghosh, “Kunal Ghosh’un bir BJP lideri aleyhine belgesel kanıtı varsa, bunu federal yetkililere teslim etmesi gerekir” dedi.

Öğretmenlikten ihraç süreci, geçen yıl Haziran ayında Gangopadhyay yargısının Bengal’in eski Eğitim Bakan Yardımcısı Paresh Adhikari’nin kızı Ankita’nın atamasını iptal etmesiyle başladı.

Ankita Adhikari kişilik testine bile gelmedi, ancak eyalet hükümeti Haziran 2022’de mahkemede orijinal liyakat listesinin değersiz adayları içerecek şekilde tahrif edildiğini kabul etti.

İcra Müdürlüğü (ED), pozisyonların büyük miktarda rüşvet karşılığında teklif edildiğini iddia ederek paralel bir soruşturma yürütüyor.

Acil Servis, Eğitim Bakanı Partha Chatterjee ve yakın yardımcısı Arpita Mukherjee’yi geçen yıl 23 Temmuz’da tutukladı. Başbakan Mamata Banerjee, Chatterjee’yi hükümetten uzaklaştırdı ve ayrıca onu TMC’den uzaklaştırdı. Dolandırıcılık, Chatterjee’nin Eğitim Bakanı olarak görev yaptığı sırada gerçekleşti.

TMC milletvekili ve devlet ilkokul kurulunun eski başkanı Manik Bhattacharya, geçen yıl 11 Ekim’de ED tarafından tutuklandı.

• YAZAR HAKKINDA

Tanmay Chatterjee, otuz yıldan fazla bir süredir bölgesel ve ulusal siyaset, iç güvenlik, istihbarat, savunma ve yolsuzluk alanlarında çalıştı. Ayrıca seçimlerden festivallere kadar çeşitli konularda özel filmler planlıyor ve kurguluyor.
    …ayrıntılı olarak görün