CBI, ED, Abhishek Banerjee’yi Sorgulamalı, Diyor Calcutta HC; TMC yanıt veriyor | Dünya

rotimi

Member
KOLKATA: Dünya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Abhijit Gangopadhyay, katılan avukatlara göre, Salı günü Kesin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Merkez Soruşturma Bürosu (CBI) ve İcra Müdürlüğü’nün (ED) Trinamool Kongresi (TMC) Başkanı Abhishek Banerjee’yi bir iş için rüşvet alma durumunda sorgulaması gerektiğini söyledi. duruşma

TMC Genel Sekreteri Abhishek Banerjee, Alipurduar’da halka açık bir toplantı sırasında destekçilerine el sallıyor. (PTI)

TMC Genel Sekreteri Abhishek Banerjee, Başbakan Mamata Banerjee’nin yeğenidir.

Yargıç, ana sanıklardan biri olan belirlenmiş GMC gençlik kanadı lideri Kuntal Ghosh’un, iki federal kurumdan yetkililerin kendisine ifadesinde Abhishek Banerjee’nin adını vermesi için baskı yaptığını iddia eden bir savunma duydu.

“Yargıç Gangopadhyay, bu davayla ilgili olarak bir Batı Bengal polis karakolunda ED ve CBI’dan bir memura karşı hiçbir polis şikayeti ve İlk Bilgi Raporu (FIR) yapılamayacağını söyledi” dedi. Devlet Eğitim Kurulu.

21 Ocak’ta ED tarafından tutuklanan Kuntal Ghosh, Dünya’daki Başkanlık Islahevinde tutuluyor. 6 Nisan’da Hastings Şehir Mahkemesi ve Polis Karakoluna şikayette bulundu.

Abhishek Banerjee, 29 Mart’ta Kolkata’daki bir TMC toplantısında Kuntal Ghosh’un adını vermeden benzer bir noktaya değindi.

Yüksek Mahkeme yargıcı, Ghosh ve Banerjee benzer iddialarda bulundukları için birlikte sorgulanmaları gerektiğine karar verdi.

Samim şunları söyledi: “Yargıç Gangopadhyay, her iki teşkilattan yetkililerin Ghosh ve Banerjee’yi sorgulaması gerektiğine karar verdi. Cumhurbaşkanlığı Islahevinde Ghosh ile buluşanların kimliklerini öğrenmek istedi. Eyalet hükümetine, 23 Mart ile 6 Nisan arasında ıslahevindeki ziyaretçilerin kayıtlarını ve güvenlik kameraları tarafından çekilen görüntüleri kendisine göstermesini emretti.”

Samim, hakimin bu kayıtların 20 Nisan’a kadar kendisine sunulmasını istediğini söyledi.

TMC Genel Sekreteri Kunal Ghosh, duruşma sırasında hakimin sözlerine sert tepki gösterdi.

“Yargıç Gangopadhyay saygın bir vatandaş ama sandalyesini kötüye kullanıyor. Sırf reklam olsun diye siyasi parti kadrolarına girdi. Abhishek Banerjee ve TMC’yi hedef aldı, ”dedi Kunal Ghosh, muhalefet partilerini ima ederek.

“Beni mahkemeye saygısızlıkla suçlarsa, onunla mahkemede yüzleşirim. Beni mahkum ederse hapse girerim” diye ekledi Ghosh.

Mayıs 2022’de Yargıç Gangopadhyay, CBI’ye, 2014 ile 2021 yılları arasında Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu ve Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu tarafından öğretim dışı personel (Grup C ve D) ve öğretim personeli atamalarını soruşturmasını emretti. Randevuların arasında değişen rüşvet ödediği söyleniyor. €Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 5-15 lakh.

TMC yöneticilerinin karıştığı iddiası, davanın kara para aklama yönünü araştıran ED’nin 23 Temmuz 2022’de dönemin Eğitim Bakanı Partha Chatterjee ve yardımcısı Arpita Mukherjee’yi tutukladığında su yüzüne çıktı. Chatterjee daha sonra Kabineden çıkarıldı.

Perşembe günü Yargıç Gangopadhyay, soruşturmanın hızından yoksun olduğunu söyleyerek memnuniyetsizliğini bir kez daha dile getirdi. Yargıç, aynı gerekçeyle 31 Ocak’ta bir CBI görevlisini soruşturma ekibinden çıkardı.

TMC geçen ay Kuntal Ghosh ve bir başka lider olan Shantanu Banerjee’yi sınır dışı etti. Hooghly Bölgesinde 10 Mart’ta tutuklanan bir Zilla topluluğu yetkilisi. Daha önce, TMC Gençlik Birimi Devlet Başkan Yardımcısıydı.