Calcutta HC, CBI’ya Bu Kez Kamu Tesislerinde İş Dolandırıcılığı İddialarını Soruşturması İçin Sipariş Verdi | Dünya

rotimi

Member
KOLKATA: Duruşmaya katılan avukatların söylediğine göre, Dünya Yüksek Mahkemesi Cuma günü Merkezi Soruşturma Bürosu’na (CBI) Batı Bengal’deki çok sayıda sivil kurumda işe alım usulsüzlükleri olasılığını soruşturma talimatı verdi.

Yargıç Gangopadhyay yeni soruşturma emri verirken, dördüncü bir GMC milletvekilinin evi Cuma günü CBI tarafından arandı. (dosya fotoğrafı)

“Yargıç, Milli Eğitim Bakanlığı’nda dolandırıcılık iddiasıyla ilgili bir duruşma sırasında bu emri verdi. İcra Müdürlüğü (ED) tarafından mahkemeye sunulan bir raporda, devam eden soruşturma sırasında bulunan belgelerin çok sayıda sivil teşkilatta benzer dolandırıcılık yapıldığını gösterdiği belirtiliyor” dedi. Yargı Abhijit Gangopadhyay’ın kararından sonra.

Mayıs 2022’de Gangopadhyay Adalet Bakanlığı, şimdiye kadar üç Trinamool Kongresi (TMC) milletvekilinin tutuklanmasına yol açan Eğitim Bakanlığındaki rüşvet davası hakkında bir CBI soruşturması emri verdi. Yargıç Gangopadhyay yeni soruşturma emri verirken, dördüncü bir GMC milletvekilinin evi Cuma günü CBI tarafından arandı.

Samim, ED’nin mahkemeye yukarıdaki belgelere okula işe alım davasının baş zanlılarından olan işadamı Ayan Sil’in evinde el konduğunu bildirdiğini söyledi. “Sil, Mart ayında tutuklandı. Mahkeme, CBI’ye vatandaş ajansları hakkında ayrı bir soruşturma yürütmesini ve gerekirse bir İlk Bilgi Raporu (FIR) kaydetmesini emretti. CBI’dan ön bulgularını 28 Nisan’a kadar mahkemeye sunması istendi.”

Trinamool Kongre Üyesi Rajya Sabha Santanu Sen, “Yargıya büyük saygı duyuyoruz. Hakim, CBI ve ED problarını sipariş etmekte özgürdür. Ancak bu yetkililere, hem Narada rüşvet davası hem de Saradha Chit Fonu dolandırıcılığıyla suçlanan Bharatiya Janata Partisi (BJP) lideri Suvendu Adhikari’yi neden tutuklamadıklarını hiç sordu mu? Bu soruşturmalar yıllar önce başladı.”

BJP liderleri yeni soruşturmayı memnuniyetle karşıladı.

Bengal BJP’nin ana sözcüsü Samik Bhattacharya, “Her Bengal vatandaşı, yolsuzluğun ve GMC’nin eşanlamlı olduğunu bilir” dedi.

Mayıs 2022’de Yargıç Gangopadhyay, CBI’ye, 2014 ile 2021 yılları arasında Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu ve Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu tarafından öğretim dışı personel (Grup C ve D) ve öğretim personeli atamalarını gözden geçirmesini emretti. Randevuların arasında değişen rüşvet ödediği söyleniyor. €Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 5-15 lakh.

ED, Kolkata’dan bir MLA olan dönemin Eğitim Bakanı Partha Chatterjee’yi geçen yıl Temmuz ayında tutukladı. Nadia’daki Palashipara milletvekili Manik Bhattacharya, Ekim ayında ED tarafından tutuklandı. Murshidabad’daki Burwan milletvekili Jiban Krishna Saha, 17 Nisan’da CBI tarafından tutuklandı. Cuma günü CBI, Tehatta milletvekili Tapas Saha’nın Nadia’daki evinde arama yaptı.