BJP Etkinliğinde Kin İzle Bogtui Katliamı’nın 1. Yıldönümü | Dünya

rotimi

Member
Geçen yıl Mart ayında iktidardaki Trinamool Kongresi’nden (TMC) yerel bir yetkilinin öldürülmesine misilleme olarak Batı Bengal’in Birbhum bölgesindeki Bogtui’de öldürülen 10 kişinin yakınları, katliamın birinci yıldönümünü bir Bharatiya Janata Partisi (BJP) etkinliğinde kutladı.

Katliam sahnesi. (PTI)

TMC ayrıca Salı günkü katliamın kurbanlarını anma töreninde bulundu, ancak akrabaları, iktidar partisi çalışanları olduğu iddia edilen cinayetlerin ardından onları ziyaret etmediğini iddia ederek yerel milletvekilleri Asish Banerjee ile görüşmeyi reddetti.

“BJP liderlerinin taziyelerini sunmak için buraya gelmelerinden dolayı minnettarız. Eşi, kızı, annesi ve 4 yakınını kaybeden Mihilal Şeyh, katliamın olduğu yerde dikilen anıtta yaptığı konuşmada, “Ailelerimizi yok edenlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Eyalet Meclisi’ndeki muhalefet lideri Suvendu Adhikari, dokuzu kadın olan 10 kurban için anma törenine öncülük etti. “Bu insanlar hiçbir zaman BJP’ye oy vermediler. Her zaman TMC’yi desteklediler. Ayrıca Nandigram Meclisi seçimlerinde Mamata Banerjee’yi yalnızca Hindular bana oy verdiği için yendim. Tüm Müslüman oylarını aldı. Adhikari, “Biz buraya seçim siyaseti için gelmedik” dedi. Acıyı paylaşmak istediğini de sözlerine ekledi.

Banerjee, Nandigram’daki yenilgisinin ardından Başbakan olarak devam etmek için bir yan anket kazandı.

Asish Banerjee ve Birbhum’dan diğer kıdemli TMC liderleri, Adhikari’nin gelişinden saatler önce Bogtui’yi ziyaret ettiler. Akrabalarının kendisiyle görüşmeyi reddettiği yönündeki iddiaları yalanladı. Banerjee, “Bazılarıyla konuştum ama anıtın etrafındaki toplanmadan uzak durdum.” Dedi.

Hindistan Komünist Partisi (Marksist) lideri Md Salim de Bogtui’de sessiz bir geçit törenine öncülük etti, ancak 10 kişinin aileleri uzak durdu.

Mamata Banerjee, katliamdan 72 saat sonra Bogtui’yi ziyaret etti ve kurbanların TMC destekçileri olduğunu söylerken, sevdiklerine tazminat ve devlet işleri ilan etti. Salı günü bir geçit töreninde Adhikari’ye katılan Mihilal Şeyh de bir iş buldu.

Merkez Soruşturma Bürosu (CBI), geçen yıl Mart ayında Dünya Yüksek Mahkemesi’nin emriyle katliamla ilgili soruşturmayı devraldı. Teşkilat, davayla ilgili iddianameyi geçen yıl Haziran ayında sunarak, Bhadu Şeyh’in öldürülmesinin gölgeli arazi anlaşmaları, yasadışı anlaşmalar ve haraç paylaşımı konusundaki rekabetin sonucu olduğunu söyledi.

İddianamede, eski bir yerel GMC yetkilisi olan Anarul Hossain’in, polisi uzak tutarken katliamı emrettiği ve denetlediği iddia ediliyor. Hossain, davada tutuklanan 20’den fazla kişi arasında yer alıyor.

• YAZAR HAKKINDA

Tanmay Chatterjee, otuz yıldan fazla bir süredir bölgesel ve ulusal siyaset, iç güvenlik, istihbarat, savunma ve yolsuzluk alanlarında çalıştı. Ayrıca seçimlerden festivallere kadar çeşitli konularda özel filmler planlıyor ve kurguluyor.
    …ayrıntılı görün