Bengal valisinin en uzun süre görev yapan 5 profesörün listesini istemesi ortalığı karıştırdı | Dünya

rotimi

Member
KOLKATA: Eyalet eğitim bakanlığı yetkilileri, Batı Bengal Valisi CV Ananda Bose’nin eyalet üniversitelerinin rektör yardımcılarından (V-C’ler) en deneyimli ve nitelikli ilk beş profesörünün bir listesini göndermelerini istediğini söyledi.

Batı Bengal Valisi Özgeçmiş Ofisi Ananda Bose, her eyalet üniversitesindeki en nitelikli beş profesörün bir listesini derler (PTI dosya fotoğrafı).

Geçen hafta V-C’lere ulaşan mektup, Raj Bhavan’ın geçen ay Kolkata Yüksek Mahkemesi kararının ardından V-C olarak atanmaya uygun profesörlerden oluşan bir veri tabanı oluşturma sürecinde olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

Yargıtay 14 Mart’ta, görev süreleri 31 Mayıs’a kadar uzatılan 29 devlet üniversitesinden rektör yardımcılarının atanmasını, devletin V-C’leri atama, yeniden atama veya süre sınırlama yetkisi olmadığına karar vererek bozdu.

Dönemin Baş Yargıç Prakash Shrivastava ve Yargıç Rajarshi Bharadwaj’dan oluşan heyet, V-C’lerin UGC, vali ve eyalet temsilcilerinden oluşan bir seçim komitesinin tavsiyesi üzerine atanması gerektiğini söyledi. Üniversite Ödenek Komisyonu (UGC) 2018.

Yüksek Mahkeme’nin kararı, eyalet hükümeti tarafından 2012 ve 2014 yıllarında atama kurallarında yapılan değişikliklerin geçerliliğine itiraz eden bir kamu yararı davası (PIL) sırasında geldi. 2014 değişikliği, UGC’yi atama sürecinin dışında bıraktı.

Eyalet Eğitim Bakanlığı’ndan ismini vermek istemeyen bir yetkili, hükümetin mahkeme emriyle arama komiteleri oluşturmak için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

Gelişme, Raj Bhawan ile eyalet hükümeti arasında üniversitelerin işleyişi konusunda büyüyen anlaşmazlıkların ortasında geldi.

Eğitim Bakanı Bratya Basu Cuma günü, valinin, başbakanı vali yerine devlet üniversitelerinin şansölyesi yapmayı amaçlayan Batı Bengal Üniversitesi Yasaları (Değişiklik) 2022 Yasa Tasarısı’nı netleştirmesi gerektiğini söyledi.

Tasarı, GMC hükümetinin sert bir ilişkisi olduğu eski vali Jagdeep Dhankhar tarafından onaylanmadı. Basu, “Tasarıyı mecliste mutlak çoğunlukla kabul etmek, Mamata Banerjee’nin tüm devlet üniversitelerinin şansölyesi olduğu anlamına geliyor. Vali ya salıvermeli ya da bize geri vermeli ki biz de tekrar olmasına izin verip kendisine geri gönderelim.”

Vali, bakanın sözleri hakkında yorum yapmadı. Muhabirler Cuma günü Bose’un tepkisini aradığında, yorum yapmaktan kaçındı. “Bilgi için teşekkürler,” dedi.

Eğitim bakanının yorumu, Raj Bhawan’ın tüm V-C’lerden faaliyetleri hakkında haftalık raporlar sunmalarını istemesinden haftalar sonra geldi.

Raj Bhawan yetkilileri, V-C’lere gönderilen mektup hakkında yorum yapmadı.