Bengal: BJP milletvekili, polisin Hanuman Jayanti etkinliğine katılmasını yasaklamasının ardından protesto etti | Dünya

rotimi

Member
Bharatiya Janata Partisi (BJP) Milletvekili Locket Chatterjee, polis tarafından bir Hanuman Jayanti kutlamasına katılmasının engellendiği iddia edildikten sonra Perşembe günü Batı Bengal’in Hooghly bölgesindeki Bansberia’da düzenlenen bir protestoya katıldı.

Hooghly Locket Chatterjee’den (Twitter@me_locket) BJP Milletvekili

“Oraya siyasi bir lider olarak gitmiyorum. Bayraklarım yok. Oraya gideceğim, puja teklif edeceğim ve geri geleceğim. Beni boşuna durdurdun. Bu tamamen yanlış” dedi Chatterjee Perşembe günü gazetecilere.

Hooghly’den BJP milletvekili sokakta otururken Hanuman Chalisa’yı okurken görüldü. Polis, dharna’nın yaklaşık bir saat sürdüğünü söyledi.

Ayrıca Okuyun: Batı Bengal: Kurmi Topluluğu Tarafından Karayolu ve Tren Ablukası Binlerce Kişiyi Mahsur Bıraktı

Bu arada, bir polis memurunun protestocu lidere, siyasi lider ve dışarıdan biri olduğu için durdurulduğunu söylediği bildirildi.

“Hiçbir yabancının veya siyasi liderin içeri alınmayacağına dair açık talimatlarımız var. Dışarıdan biri olmayabilirsin ama siyasi bir lidersin. İdari açıdan ve asayiş durumunu göz önünde bulundurarak oraya gitmemenizi rica ediyorum. Lütfen başka bir gün gelin, ”dedi memurun Chatterjee’ye söylediği bildirildi.

Chatterjee, “Vali ile görüştüm ve olayı anlattım. Seçim bölgemde bir yabancı olarak damgalandığımı öğrenince şaşırdı. Ne emniyet müdürü (SP) ne de bölge hakimi aramalara cevap vermedi.”

Kıdemli bölge polis yetkilileri yorum yapmaktan kaçındı.

Dünya’daki Yüksek Mahkeme Çarşamba günü, Ram Navami kutlamaları sırasında Dünya ve Howrah’ta meydana gelen şiddet olaylarının ardından siyasi liderlerin ve hatta sıradan insanların Hanuman Jayanti kutlamalarıyla ilgili kamuya açıklama yapmasını yasakladı.

“Milletvekili olabilir ama bu ona bir şey yapma hakkı vermez. Trinamool Kongresi (TMC) başkan yardımcısı Jay Prakash Majumdar, “Kolkata Yüksek Mahkemesi Çarşamba günü emir verdi” dedi ve ekledi, “Eğer valiye giderse azarlanırdı. Barışı koruması ve provokatif ifadelerden kaçınması defalarca isteniyor ve talep ediliyor.”

Batı Bengal, Eyalet Polisi ve Merkezi Silahlı Polis Kuvvetlerinin (CAPF) yoğun nöbeti sırasında Hanuman Jayanti’yi kutluyor. Dünya Yüksek Mahkemesi’nin emriyle eyalet hükümeti, herhangi bir istenmeyen olayı önlemek için Dünya, Hooghly ve Barrackpore’da üç merkezi güç birliği konuşlandırdı.

Bu arada Vali CV Ananda Bose, geçen hafta Howrah, Hooghly ve Uttar Dinajpur ilçelerinde Ram Navami kutlamaları sırasında meydana gelen şiddetli çatışmaların ardından Hanuman Jayanti’de Kolkata’nın bazı bölgelerindeki kanun ve düzen durumunu denetlemek için sürpriz bir ziyarette bulundu.

“Beni vali yapan insanlardı, bu yüzden insanlarla birlikte olmalıyım. Biz Hindistan halkı Anayasayı verdik. Bana vali olarak yetki veren anayasadır. Bu yüzden insanlara karşı bir yükümlülüğüm var. İnsanlarla birlikte olmalıyım. İnsanlarla birlikte olmaktan keyif alıyorum. Ben onlardan biriyim,” dedi Bose, Ekim 2022’de toplumsal çatışmaların patlak verdiği Ekbalpore’u ziyaret ettikten sonra.

Ayrıca Okuyun: Bengal’deki Hooghly’de Yeni Belediye Şiddeti, Tren Seferleri Askıya Alındı

Salı günü vali, önceki gece isyanların çıktığı Hooghly’deki Rishra’yı ziyaret etti.

Howrah’ın Ram Navami kutlamaları sırasında şiddet olaylarına tanık olmasından iki gün sonra Pazar ve Pazartesi günleri Hooghly bölgesinde şiddet ve kundakçılık olayları bildirildi.

30 Mart’ta, bir Ram Navami alayına taş atıldığı iddia edilen Howrah semtinde şiddet patlak verdi. Şiddet, önümüzdeki üç gün içinde Kuzey Dinajpur ve Hooghly bölgelerine sıçradı ve en az 46 kişinin tutuklanmasına yol açtı.